İnşaat Malzeme

GeriKibar Mimarlık İnşaat Ltd Şti bilgileri

 Faydalı Bilgiler

Media (water) : The material in a trickling filter on which slime accumulates and organisms grow. As settled wastewater trickles over the media, organisms in the slime remove certain types of wastes thereby partially treating the wastewater. Also the material in a rotating biological contactor or in a gravity or pressure filter.
Sand Trap (water) : A device which can be placed in the outlet of a manhole to cause a settling pond to develop in the manhole invert, thus trapping sand, rocks and similar debris heavier than water. Also may be installed in outlets from car wash areas. Also see GRIT CATCHER.
BİRİM FİYAT TARİFLERİ : Birim fiyat listesinde verilen imalatlarda her poz numarasına göre kullanılan malzeme miktarları,yapım tarzı ve sırası uygulama şartları ve kapsamı ile birim fiyat ödemesine nelerin dahil olup olmadığı ve her imalatın ölçü tarzının açıklandığı senelik olarak basılan kitap.
Akma suları: Basınç gerilmesinde bir artış olmadığı halde kısalmanın belirli bir artış gösterdiği anda gerecin basınç gerilmesi.www.insaatmalzeme.com